شهید قائد افضلیشهید قائد افضلی شهید قائد افضلی شهید قائد افضلیشهید قائد افضلی
امروز پنجشنبه، ۱۴ حمل ۱۳۹۹
اساسنامه بنیاد شهید افضلی
بسم الله الرحمن الرحیم
شرایط نوین در افغانستان وارد دهمین سال آن گردیده و تغییرات گوناگونی در عرصه های مختلف پدیدار گشته است . کشوری پس از سه ده ویرانی و نابسامانی، علایم احیای مجدد را در خود احساس نموده و آهسته ولی با دشواری گامهای رو به جلو نهاده است .
با وجود برپایی اساسات یک نظام در کشور، مشکلات و معاذیر بیرونی و داخلی جدید، یکی پی دیگری رونما گردید تا مردم افغانستان، بویژه آن عده از آسیب دیدگان و مصیبت رسیدگان اصلی سالهای جنگ و آوارگی، نتوانند به صورت درست از مزایای این دستاورد های نوین بهره مند گردند ....
شهید شیر احمد وردک

شهید شیر احمد وردک فرزند گل اعلم در سال 1343 در محله‌ی وردک های هرات متولد شد به اثر مشکلات زندگی که برای وی پیش آمد نتوانست در مدارس آن وقت تحصیل نماید و تا هنگام کودتای هفت ثور به مشاغل مختلف روزگار گذرانید، پس از کودتای ثور که شاهد مظالم و ستم های جنایکاران مزدور روس بالای ملت مسلمان خود بود و عمیقا از این ناحیه رنج می برد، همین بود که بعد از آغاز جهاد مسلحانه فرزندان پرتوان کشور وی نیز به مجاهدین راه خدا پیوست و در سال 1359 به جبهات شهید حفیظ الله  افضلی – و تحت رهنمایی قائد شهید صفی الله افضلی آغاز به جهاد مسلحانه کرد و ضربات محکمی بر پیکر دشمن وارد آورد. وی از یاران همیشه گی قائد بزرگوار شهید صفی الله افضلی بود و در هر سنگر و در هر مکان و زمان وی را همراهی می کرد.

شهید شیر احمد وردک، با تقوا و پرهیزگاری و اخلاص به جهاد در میان دوستان و همسنگران خود محبوبیت فوق العاده پیدا کرد و روز به روز بر نفوذ و محبوبیتش افزوده می شد. سرانجام در پنجم ثور 1364 در یک راه‌بندی بین ولسوالی پشتون زرغون و شهر هرات، مورد اصابت فیر دشمن قرار گرفت و به شهادت رسید.

لوای حق، سال اول، شماره هشتم، جوزا 1367، ص 24