شهید قائد افضلیشهید قائد افضلی شهید قائد افضلی شهید قائد افضلیشهید قائد افضلی
امروز پنجشنبه، ۸ حوت ۱۳۹۸
اساسنامه بنیاد شهید افضلی
بسم الله الرحمن الرحیم
شرایط نوین در افغانستان وارد دهمین سال آن گردیده و تغییرات گوناگونی در عرصه های مختلف پدیدار گشته است . کشوری پس از سه ده ویرانی و نابسامانی، علایم احیای مجدد را در خود احساس نموده و آهسته ولی با دشواری گامهای رو به جلو نهاده است .
با وجود برپایی اساسات یک نظام در کشور، مشکلات و معاذیر بیرونی و داخلی جدید، یکی پی دیگری رونما گردید تا مردم افغانستان، بویژه آن عده از آسیب دیدگان و مصیبت رسیدگان اصلی سالهای جنگ و آوارگی، نتوانند به صورت درست از مزایای این دستاورد های نوین بهره مند گردند ....
شهید محمد افضل افضلی

mohammad-afzal

شهید محمد افضل افضلی فرزند امان الله نطقی افضلی به تاریخ 23 برج جدی سال 1337 در مرکز شهر هرات به دنیا آمد. دوران کودکی را زیر نظر والد بزرگوارش که خود استاد آگاه و با تجربه معارف بود سپری نمود. نخست به مسائل اعتقادی اسلام آشنا شد و بعدا وارد مکتب ابتدائی گردید، تعلیمات ثانوی خود را تا صنف دوازدهم در لیسه‌ی جامی با استعداد سرشار و نبوغی که داشت به پایان رساند و با موفقیت در امتحان کانکور شامل دانشکده ادبیات دانشگاه کابل گردید، تحصیلات عالی خود را تا سال سوم در آن دانشکده ادامه داد، این سال ها تحصیلات وی همزمان بود با کودتای ثور.

شهید محمد افضل افضلی درس مبارزه و جهاد اسلامی را قبلا آموخته بود، بناء نمیتوانست ساکت بنشیند و دشمنان اسلام روس های متجاوز هر کاری را که بخواهند بالای مردم و وطن اسلامی انجام دهند. او راه سنگر جهاد مسلحانه را بر درس خواندن و تحصیلات ترجیح داد و یگانه راه شکست دشمن را در چنین راه فکر می کرد، با ترک تحصیل در سال 1359 به سوی معرکه های افتخار آفرین جهاد در ولایت هرات زادگاهش شتافت.

شهید محمد افضل افضلی وارد دانشگاه دیگر شد، دانشگاه جهاد و عمل، او خواست در این دانشگاه تخصصی پیدا کند و برای هموطنان مظلوم و عذاب دیده خود مصدر خدمت گردد و در پایان نیز سند فراغت و فارغ التحصیلی خود را از دانشگاه سنگر انقلاب اسلامی اخذ نماید و اندوخته های عملی و مبارزاتی که دشت، در فاصله‌ی کوتاه زمانی،  نبوغ و استعداد رزمی خود را در سنگر حاصل نمود و شجاعانه وارد میدان گردید. سلحشوری، ایثار و حماسه آفرینی های که داشت او را مرد پیش آهنگ و پیشتاز گردانید و در میان همسنگرانش شهرت به چهره درخشان جهاد و استقامت یافت.

شیوه های جهاد مسلحانه آن با تقوی و اخلاق نیکو و حمیده ای که در وی رشد کرده بود وی را محبوب قلوب مجاهدان گردانید. سنگر را آرام ترین و راحت بخش ترین آغوش می دانست و آرزویش عشق به جهاد و شهادت در راه اعلا کلمته الله در افغانستان اسلامی و آزاد بود.

سرانجام به تاریخ اول جوزای 1361 در حالی که بیست و سه بهار از زندگی خود را سپری می نمود در یک جنگ رویارویی با دشمن متجاوز و ملحد روسی در جوار مسکنش (برامان ناحیه پنجم شهر هرات) به فوز عظیم شهادت نایل آمد و به کاروان شهدای انقلاب اسلامی پیوست.

لوای حق، سال اول، شماره هشتم، جوزا 1367، ص 3-22