شهید قائد افضلیشهید قائد افضلی شهید قائد افضلی شهید قائد افضلیشهید قائد افضلی
امروز دوشنبه، ۱۸ حمل ۱۳۹۹
اساسنامه بنیاد شهید افضلی
بسم الله الرحمن الرحیم
شرایط نوین در افغانستان وارد دهمین سال آن گردیده و تغییرات گوناگونی در عرصه های مختلف پدیدار گشته است . کشوری پس از سه ده ویرانی و نابسامانی، علایم احیای مجدد را در خود احساس نموده و آهسته ولی با دشواری گامهای رو به جلو نهاده است .
با وجود برپایی اساسات یک نظام در کشور، مشکلات و معاذیر بیرونی و داخلی جدید، یکی پی دیگری رونما گردید تا مردم افغانستان، بویژه آن عده از آسیب دیدگان و مصیبت رسیدگان اصلی سالهای جنگ و آوارگی، نتوانند به صورت درست از مزایای این دستاورد های نوین بهره مند گردند ....
فرمانده بسم الله

فرمانده بسم الله فرزند محمد شریف در سال 1348 در یک خانواده متدین و تهی دست در قریه نوبادام ولسوالی انجیل ولایت هرات دیده به جهان گشود و تحصیلات ابتدایی را در قریه مذکور نزد ملا امامان محل فرا گرفت. نوجوانی 12 ساله بیش نبود که در منطقه به فعالیت های جهادی آغاز نمود و در سال 1360 به اثر مشکلات ملیشیای وقت همراه با خانواده خویش به شهر هرات هجرت کرد. شهید موصوف به اثر عقیده راسخ اسلامی خویش باز هم از فعالیت های جهادی دست نکشیده و همراه با برادران مجاهد شهری خویش به فعالیت های جهادی بر علیه روسهای تجاوزگر و مزدوران شان ادامه داد تا این که عرصه فعالیت ها در داخل شهر تنگ گردید و در سال 1361 به قریه دیوانچه به صف برادران مجاهدش جبهات شهید افضلی پیوست و در طول دوران جهادش از خود شاه کارها به خرج داد.

شهید قهرمان ما با وصف این که مکتب نخوانده بود در امور مین گذاری و استحکام و مهارت های رزمی لیاقت به سزایی داشت که به اثر مین گذاری اش در کوچه کارته و محله نو دو دستگاه تانک زرهی و در پیشروی سرای جلال خان شهر نو هرات به اثر مین کار گذاشته شده آن یک دستگاه تانک دیگر دشمن و سرنشینان آن ها از بین رفتند و در جوزای سال 1361 پسته خواجه کله و در 15 سنبله 62 پسته اسپین ادی را فتح نموده و به اثر مین کار گذاشته اش پیش روی اسپین ادی یک تانک زرهی دشمن منهدم و آمر سیاسی و آمر خاد با چند نفر دیگر نابود شدند و به تاریخ 8 عقرب 63 تعداد 4 نفر از ملیشه ها را از قریه سرحسن خواجه دستگیر و به تاریخ 24 حوت 65 تعداد 5 میل سلاح در قریه ماروا از دشمنان به غنیمت گرفت.

وی بر علاوه فعالیت های جهادی و مهارت های رزمی رویارویی با دشمن در ساختن اقسام مین ها و کشیدن مین های کمربند به اصطلاح امنیتی شهر هرات که توسط روس ها و عمال آن ها کار گذاشته شده است مهارت به سزایی داشت. بالاخره در سال 1366 قریه نوبادام را از زیر سلطه دولت و ملیشه ها آزاد کرد و به تاریخ 25 سنبله 1366 در محاصره قریه جات شرق شهر هرات که به کمک روس ها صورت گرفته بود در یک راه بندی ناجوانمردانه در بین هریرود عقب قریه کشکک به شهادت رسید.