شهید قائد افضلیشهید قائد افضلی شهید قائد افضلی شهید قائد افضلیشهید قائد افضلی
امروز جمعه، ۲ حوت ۱۳۹۸
اساسنامه بنیاد شهید افضلی
بسم الله الرحمن الرحیم
شرایط نوین در افغانستان وارد دهمین سال آن گردیده و تغییرات گوناگونی در عرصه های مختلف پدیدار گشته است . کشوری پس از سه ده ویرانی و نابسامانی، علایم احیای مجدد را در خود احساس نموده و آهسته ولی با دشواری گامهای رو به جلو نهاده است .
با وجود برپایی اساسات یک نظام در کشور، مشکلات و معاذیر بیرونی و داخلی جدید، یکی پی دیگری رونما گردید تا مردم افغانستان، بویژه آن عده از آسیب دیدگان و مصیبت رسیدگان اصلی سالهای جنگ و آوارگی، نتوانند به صورت درست از مزایای این دستاورد های نوین بهره مند گردند ....
پیام جلالتمآب محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری اسلامی افغانستان، به مناسبت سی و یکمین سالیاد، شهادت فرمانده بزرگ جهاد

پیام جلالتمآب محمد اشرف غنی

رئیس جمهوری اسلامی افغانستان

به مناسبت سی و یکمین سالیاد شهادت فرمانده بزرگ جهاد

شهید صفی الله افضلی

بسم الله الرحمن الرحیم

هموطنان عزیز،

برادران و خواهران گرامی،

یاد و نام شهدای بزرگوار ما، به ویژه سردار نامدار خطه هریوا، شهید صفی الله افضلی، و همراهان نیکنام و دلاورمرد ایشان گرامی باد.

ما همه می دانیم که شهید افضلی یکی از الگوهای تمام عیار جهاد، مبارزه و فداکاری در راه آرمان های بزرگ دینی و میهنی بود. شجاعت و دلاوری آن بزرگمرد، در اوج جنگ های آزادیخواهانه مردم ما، زبانزد دور و نزدیک شده بود، و ایشان در روزهای سخت مقابله با اشغالگران ارتش سرخ آن زمان، تمامت رادمردی و رشادت را به نمایش گذاشت. او همچنان، شجاعت را با جوانمردی و مروت در آمیخت تا نشان دهد که می توان پای به میدان جنگ و سیاست گذاشت اما همچنان اصول اخلاقی و موازین انسانی را پاس داشت و فضیلت ها را در پای منفعت ها قربانی نکرد.

اما مهمتر از نبرد دلیرانه با متجاوزان خارجی، روحیه همبستگی با نیروهای داخلی، و ایجاد فضای برادری و همدلی با گروه های ملی است که سبب پیروزی در هر نبرد مشروع و افتخار آفرین است. شهید افضلی در تمام دوران فعالیت و مبارزه خود، خصوصا در روزهای سخت نبرد با دشمن، نشان داد که دلی بزرگ، سینه ای فراخ و آغوشی همواره گشوده به روی مردم خود دارد، بی آنکه فرقی میان آنان بگذارد چه بر پایه مذهب، چه بر پایه زبان، چه بر پایه منطقه و چه بر پایه حزب و گروه. از این رو، شیعه و سنی، تاجیک و پشتون، هزاره و بلوچ، و عرب و ترک در کنار او حضور او داشتند، و وی با همۀ جهت ها و نیروها با گشاده رویی و مهرورزی تعامل می کرد.

هنگامی که از میادین جهاد به پیشاور می رفت با همه گروه های جهادی بدون تبعیض دیدار می کرد و با رهبران و سیاستمداران وارد گفتگو می شد. پیام آن شهید بزرگوار به همه ایشان توجه به وحدت و اخوت و دوری گزیدن از اختلاف و تفرقه بود، و نمی خواست خود را وابسته به گروه خاصی معرفی کند و با دیگر گروه ها فاصله ای را به رسمیت بشناسد.

او آرزو داشت که شکاف ها از میان برخیزد و فاصله ها جای خود را به پیوندهای عمیق و استوار بدهد، تا صفوف مردم ما منسجم تر گردد و همه یکجا در آزادی و آبادی این وطن سهیم شوند.

شهید افضلی می دانست که در فضای تشنج و منازعه و شرایط تنش و در هم افتادگی، هیچ جامعه ای به سرمنزلی نخواهد رسید. او می دانست که بی همبستگی و یکپارچگی امیدی به پیشرفت و موفقیت نیست. او می دانست که افغانستان نیازمند این است تا همه مردم ما دست در دست هم بنهند و یکدل و یکزبان در جهت اعتلا و سربلندی سرزمین خود گام بردارند.

جنگ و نبرد برای شهید افضلی و دیگر شهدای بزرگ ما هدف نبوده است. اگر آنان بخاطر تجاوز خارجی ناچار شدند که دست به سلاح ببرند و به نبردی سهمگین تن بدهند برای این بود که می خواستند از آن پس مردم شان شاهد روزهایی خوش و ایامی پر سعادت باشند. ما یقین داریم که او آرزو داشت تا در این خاک بیرق صلح و مسالمت به اهتزاز در آید و ناآرامی جایش را به طمأنینه بدهد و سکینت و آرامش بر سر مردمان این آب و خاک سایه بگستراند.

امروز که بیش از سه دهه از وداع ما با آن شهید بزرگوار می گذرد، و در این مدت کشور ما شاهد روزهایی سخت و گاه دردناک بوده است، خوشحالیم که به برکت آن قربانی ها، بخشی از آرمان او و همسنگرانش تحقق یافته است. ما امروز نظامی سرتاسری داریم که در آن هم نیروهای دفاعی و امنیتی ما و هم نیروهای ملکی ما به خدمت این کشور کمر بسته اند، تا افغانستان گام های درخور برای انکشاف و آبادانی را بردارد و بر رنج و درد بجا مانده از جنگ چهل ساله غالب آید. امروز نظامی داریم که شریعت اسلامی را بالاترین مرجع قانونگذاری می داند، مردمسالاری را بهترین شیوه حکومتداری می شناسد و به مشارکت همه شهروندان این سرزمین در سرنوشت همگانی باورمند است و تلاش جریان دارد تا، علی رغم دشواری ها، این امر صورت نهادینه پیدا کند.

همچنان، ما می دانیم که افغانستانی آزاد، آباد، سربلند، کامیاب، و متکی به خود از آرمان های اصلی شهید افضلی و دیگر شهدای بزرگوار افغانستان بوده است. تلاش برای رسیدن به چنین آرمان سترگی نیازمند جد و جهد بی دریغ، قربانی و از خودگذری راستین و تعهد و تلاش بی وقفه ای است که متوجه همه ماست. یکی از این گام های بلند که افغانستان باید بردارد دست یافتن به صلح همه جانبه، عزتمندانه و پایدار است. بی تردید، گستراندن سایه صلح بر سرتاسر کشوری که چهل سال جنگ را تجربه کرده است آزمونی است بزرگ و همراه با دشواری هایی سنگین. اما ما از روح بلند شهدای خود و همت والای آنان این را الهام می گیریم که باید بر دشواری ها غالب شد و برای زدودن گرد مصیبت و ماتم از چهره مردم خود با امیدواری و عزم تزلزل ناپذیر به پیش رفت.

شهدای نامدار و مجاهدمردان دلیر افغان بیش از آنکه به جنگ بیندیشند به صلح می اندیشیدند، و بیش از شکست دشمن به سربلندی، عزت، اعتبار و اقتدار کشور خود بها می دادند. همچنانکه روزی نبرد بی امان لازمه رسیدن به چنان آرمانی است، روزی دیگر تلاش برای صلح سرتاسری همان اهمیت را می یابد، و این را کسانی به خوبی در می یابند که با تاریخ جنگ و صلح ملت ها آشنایی دقیق داشته باشند.

تلاش امروز مردم ما، چه از طریق نهادهای دولتی و چه از طریق گروه های مردمی و جرگه های قومی، در راستای به زانو درآوردن اهریمن جنگ و ناامنی در افغانستان و به آغوش کشیدن شاهد صلح و امنیت سرتاسری در کشور، از روی تعهدی است که ما به خون شهدای خود و آرمان های بلند آنان داریم.

از برگزار کنندگان مراسم و دست اندرکاران بنیاد شهید افضلی که یاد شهدای ما را گرامی داشته و رسیدن به صلح را به موضوع بحث خود تبدیل کرده اند، تشکر می کنم، و برای ایشان از بارگاه الهی مزید توفیق را مسئلت داشته و به روح شهدای کشور درود و دعا می فرستم.

محمد اشرف غنی

رئیس جمهوری اسلامی افغانستان