شهید قائد افضلیشهید قائد افضلی شهید قائد افضلی شهید قائد افضلیشهید قائد افضلی
امروز جمعه، ۲ حوت ۱۳۹۸
اساسنامه بنیاد شهید افضلی
بسم الله الرحمن الرحیم
شرایط نوین در افغانستان وارد دهمین سال آن گردیده و تغییرات گوناگونی در عرصه های مختلف پدیدار گشته است . کشوری پس از سه ده ویرانی و نابسامانی، علایم احیای مجدد را در خود احساس نموده و آهسته ولی با دشواری گامهای رو به جلو نهاده است .
با وجود برپایی اساسات یک نظام در کشور، مشکلات و معاذیر بیرونی و داخلی جدید، یکی پی دیگری رونما گردید تا مردم افغانستان، بویژه آن عده از آسیب دیدگان و مصیبت رسیدگان اصلی سالهای جنگ و آوارگی، نتوانند به صورت درست از مزایای این دستاورد های نوین بهره مند گردند ....
از بیست و ششمین سالگرد شهادت قائد شهید افضلی تجلیل به عمل آمد

رسالت دیروز، مسئولیت امروز و نگرانی فردا

به تاریخ یکشنبه شب شانزدهم سرطان 1392، از جانب دوستان، رهروان و بنیاد شهید افضلی، طی محفل شانداری از بیست و ششمین سالگرد شهادت قائد شهید صفی الله جان افضلی و بیست و هفتمین سالگرد شهادت شهید قاضی سید عبدالرحیم رحمانی در تالار زرنگار هرات تجلیل به عمل آمد.
در این محفل که تحت عنوان «رسالت دیروز، مسئولیت امروز و نگرانی فردا» ترتیب یافته بود، جمع کثیری از علما، متنفذان، اساتید دانشگاه، نمایندگان مردم در پارلمان، سنا و شورای ولایتی، مجاهدین، مسئولین نظامی و ملکی از جمله والی جدید ولایت هرات اشتراک نموده بودند.
در ابتدا ختم قرآن عظیم الشان، توسط الحاج قاری عندلیب زینت بخش محفل گردید و سپس الحاج سید ……………. وحیدی والی جدیدالتقرر هرات طی سخنان مبسوطی کارنامه های شهدای انقلاب اسلامی افغانستان را برازنده توصیف نموده و شرایط نوین کشور را محصول فداکاری ها و زحمات آن بزرگمردان دانست. وی با شناختی که از شهید افضلی داشت او را الگوی مجاهدت و ایثار عنوان نموده و از مردم هرات که یاد شهدای عزیز خود را گرامی می دارند تشکر و سپاسگذاری نمود.
والی هرات وعده سپرد که برای خدمت گذاری به مردم هرات آماده است و همۀ شهروندان می توانند مستقیماً به وی مراجعه نمایند.
محفل که با شعرخوانی و ظرافت کلام آقای ولی شاه بهره رییس انجمن ادبی هرات گردانندگی می شد، شور و حال خاصی در میان اشتراک کنندگان به وجود آورده بود. سپس حجه الاسلام والمسلمین آقای نجفی به نمایندگی از شورای ولایتی و مسجد صادقیه به ایراد سخن پرداخت و سیر انقلاب اسلامی افغانستان را به صنوف مکتبی تشبیه نمود که شاگردانی با اختلاف سویه در آن حضور داشته اند و در بین این شاگردان، شاگرد کم سویه، شاگرد متوسط و شاگرد ممتاز حضور داشته که صفی الله جان افضلی یکی از شاگردان ممتاز این مکتب بوده است.
وی شهید افضلی را الگوی صداقت، شهامت، شخص آگاه و کامل دانسته که هیچ گونه تبعیضی را به رسمیت نمی شناخت و اندیشه های وی برای سالیان سال در افغانستان و در قلب و روح مردم ما جاودان خواهد بود.
متعاقباً الحاج غلام فاروق مجروح نمایدۀ مردم هرات در پارلمان کشور صحبت نموده، به توصیف جایگاه شهدا و مجاهدین پرداخته و راه بیرون رفت از مشکلات کشور را با وحدت ملی و حضور همه جانبۀ مردم از جمله مجاهدین دانسته و راه و رسم قائد شهید افضلی را بهترین الگوی وحدت و اتحاد مردم افغانستان دانست.
برای دقایقی چند جنرال حمیدی آمر امنیت قوماندانی امنیه به ایراد سخن پرداخت و شهدای افغانستان را ناجیان سرنوشت افغانستان خطاب کرد. وی از شهید افضلی به عنوان شهید همیشه چاوید یاد نموده و یاد و خاطرۀ همۀ شهدای عزیز افغانستان را گرامی داشت.
در پایان محفل الحاج محمدالله افضلی به نمایندگی از خانواده و بنیاد شهید افضلی، حضور پرشور و گرم تمامی اشتراک کنندگان را گرامی داشته و یادآوری از شهدا و تجلیل از روز شهدا را یک رسالت دینی و میهنی خواند. وی یادبود از سالروز قائد شهید افضلی را به عنوان یوم الله و روز خدا تلقی نموده، گرامیداشت از چنین ایامی را پیروی از اساسات دینی دانست.
در پایان یاد شهدای عزیز انقلاب اسلامی به ویژه قائد شهید صفی الله جان افضلی و یار وفادارش قاضی سید عبدالرحیم رحمانی با ذکر دعا و صلوات گرامی داشته شد و محفل با دعائیۀ الحاج میر عبدالخالق به پایان رسید.